Adršpašské skály

Adršpašské skály patří k nejnavštěvovanějším skalním městům v České republice, neboť je to unikátní místo nejenom u nás, ale také v celé Evropě. Celá oblast je naprosto ojedinělá a jedinečná. Vysoké a štíhlé skalní věže jsou vyšší než místní stromy, takže je patrné, kdo je naprostým králem celé oblasti. Ano, jsou to štíhlé pískovcové věže, které vnikly v dávné geologické minulosti země.

Každá pískovcová věž má přitom své originální jméno, které je vyznačené na tabulkách. Všechna jména jsou samozřejmě lidským dílem fantazie a bohaté představivosti. Při prohlídce těchto přírodních skvostů tak můžete potkat Krakonošův zub nebo Krakonošovo piáno či Cukrovarský komín. Dále zde najdeme Homolí cukru, Svatováclavskou korunu, Sloní hlavy i Krakonošovou stoličku. Vedle tabulek se jmény skal si můžeme ještě na některých skalách povšimnout, že mají vyryté letopočty. Ty pocházejí většinou z 18. století, kdy se v těchto místech schovávali v neklidných válečných dobách lidé z vesnic. Adršpašské skály však vedle vysokých pískovcových věží mohou nabídnout i dvě romantická jezírky a dva vodopády.

Opravdovým a dobrodružným zážitkem je také plavba na pramici po Adršpašském jezírku, což je umělá vodní nádrž, která je ze všech stran dokonale sevřená skalními stěnami.

K Adršpašským skálám se vážou také různé skazky a pověry. Podle místní tradice hlídá posvátný klid skal a lesů důstojná Lesní paní. Tahle pohádková bytost však vždycky byla mírumilovná a bezkonfliktní. Přijíždějícím lidem v zásadě neubližovala, zasahovala pouze tehdy, když se lidé chovali v jejím revíru příliš hlučně a neurvale. V takových chvílích dokázala zle postrašit. I když Lesní paní neexistuje, stále platí, že v Adršpašských skalách se turisté chovají tiše a ohleduplně ke krásné přírodě, která je v těchto končinách opravdu čarovně krásná.   

Zanech komentář

od Redakce