Krušné hory

Jedná se v podstatě o dlouhý horský masiv, který se nachází na hranicích mezi Českou republikou a Německem. Pohoří Krušných hor je na severozápadní hranici republiky zhruba 130 kilometrů dlouhé. Za vznik tohoto pohoří může sopečná činnost. Jako pozůstatek této činnosti je zde bohatý výskyt nerostného bohatství a léčivých pramenů. Léčivé prameny se pak staly základem zdejších známých lázeňských léčeben. Nejvyšším bodem celého pohoří je hora zvaná Klínovec, která měří 1244 metrů.

Na úpatí těchto hor se nacházejí důležitá české města. Mezi nejdůležitějšími z nich jsou velká krajská města Karlovy Vary a Ústí nad Labem. Z ostatních pak jmenujme ještě Most, Teplice, Litvínov, Nejdek, Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří a další. Vedle nádherné přírody zde najdete i celou řadu památek a městských památkových rezervací.

Lázeňství v Krušných horách reprezentují především světoznámé lázně Kyselka v Klášterci nad Ohří, lázně Bílina a lázně Teplice. Ovšem vedle lázeňství lákají do Krušných hor také dobré podmínky k zimním sportům a radovánkám. Skvělé podmínky nabízejí například zimní střediska Boží Dar, Bouřňák, Cínovec, Jáchymov, Klínovec, Kraslice, Kovářská, Pernink a řada dalších. Krušnými horami také procházejí desítky kilometrů krásných běžeckých tratí. Krušné Hory skýtají rovněž mnoho příležitostí i pro letní rekreaci. Jsou zde dobré podmínky pro horskou turistiku nebo cyklistické výlety. Řada naučných stezek a turistických tras vede až do sousedního Německa. V celé oblasti velkým tempem roste i kvalitní síť značených cyklotras. Dobrá je také síť turistických ubytoven a penziónů.

Z historických budov a památek nám zůstaly zachovány například zámek Jezeří, Horní hrad – Hauenštejn, hrad Hněvín, zámek Ostrov, zámek Valeč, zámek Klášterec nad Ohří, Státní zámek Duchcov a mnoho dalších.

Publikováno: 27. 09. 2011

Kategorie: České hory