Jizerské hory

Jizerské hory leží na severu České republiky, přesněji na hranici České republiky a Polska. Na sousední polské straně najdeme nejvyšší vrchol Jizerských hor, který se jmenuje Wysoka Kopa a který měří 1126 metrů. Na české straně hranic je pro změnu nejvyšším vrchem hora Smrk, která měří o fous méně, přesně 1124 metrů.

Jizerské hory sousedí na své východní straně s Krkonošemi, na západní straně pak s Lužickým pohořím. Území Jizerských hor bylo v roce 1968 vyhlášeno chráněnou krajinou oblastí. Pod státní ochranu se tak vedle nádherných přírodních partií dostala i významná lidová architektura. Jizerské hory jsou charakteristická smrkovými a bukovými porosty. V lesích těchto hor také najdete rašeliništi a rašelinová jezírka. Pod horou Smrk pramení známá česká řeka Jizera, která se vlévá do Labe.

Jizerské hory začaly osídlovat už ve 14. století. V pozdějším období dochází k velkému rozvoji textilnictví, dřevařství, těžbě rud a kamene. Významným momentem pro celý region byl počátek rozvoje sklářství. V 17. století se ve velkém rozšířil také textilní průmysl a vznikla celá řada známých sklářských hutí a brusíren. V 19. století se v této oblasti začaly budovat silnice a železniční trati. V tomto období se zde začala rozvíjet i masová turistika. Začaly se postupně budovat rozhledny a turistické chaty.>

V zimních měsících se Jizerské hory stávají oblíbeným místem zejména díky velkému množství upravených běžeckých tratí, z nichž je bezesporu nejpopulárnější Jizerská magistrála. Jizerská magistrála je ráj běžkařů. Je zde 70 kilometrů kvalitně upravovaných běžeckých stop. Všeobecně známé jsou i sjezdové areály Ještěd, Parlament - Desná, Špičák, Severák a další. V letním měsících mohou pěší turisté absolvovat rekreační procházky nebo krásné pochody po široké síti značených turistických cest.

Publikováno: 12. 10. 2011

Kategorie: České hory