Boubínský prales

Boubínský prales leží na Šumavě a je jedním z nejznámějších pralesů na území České republiky. Výjimečnost Boubínského pralesa si všimli už naší předkové, neboť už v roce 1858 se stal přírodní rezervací. Stalo se to na popud vimperského nadlesního Josefa Johna, který na tento přírodní skvost upozornil tehdejšího majitele panství Adolfa Josefa Schwarzenberga. Pan Schwarzenberg nadlesního Johna vyslyšel a nechal část lesa vyčlenit jako rezervaci.

Od této doby sice uplynulo hodně vod, nicméně rezervace tohoto cenného místa byla několikrát potvrzena. V čem je však Boubínský prales tak výjimečný? Celý prales se nachází v nadmořské výšce 940 až 1120 metrů a nejstarší exempláře stromů dosahují tři sta až čtyři sta let. Velmi zajímavé jsou například staré stromy s neobvyklými deformacemi nebo stromy stojící na tzv. Chůdových kořenech. Jelikož se jedná o velmi cennou přírodní lokalitu, byla zde v roce 1979 zřízena 3,8 kilometrů dlouhá naučná stezka s osmi poučnými zastávkami.

Boubínský prales je součástí mohutné hory Boubín, která měří 1362 metrů a jedná se o čtvrtou nejvyšší horu české části Šumavy. Tahle mohutná hora je z velké části zalesněna smrkovými porosty. Vedle smrků však tu a tam rovněž narazíte na buky, javory a jedle. Výborně se zde daří jelení zvěři. Hora Boubín je také ideálním místem pro pěší výšlap až na samotný vrchol, kde na vás čeká nová rozhledna.

Se zajímavosti Boubínského pralesa je nutno ještě zmínit jeden strom, kterému se říkalo Král smrků. Tento Král smrků totiž měřil 57,2 metrů a jeho stáří bylo 440 let. Mluvíme o něm bohužel v minulém čase, neboť v roce 1970 ho přemohla silná vichřice.

Boubínský prales určitě stojí za návštěvu, neboť procházka mezi mohutnými a vzrostlými stromy, které hodně pamatují, je vskutku nádherný a povznášející zážitek.

Publikováno: 23. 11. 2011

Kategorie: České lesy