Český les

Český les je členitá vrchovina, která se nachází v jihozápadních Čechách, u samých hranic s Německem. Český les je součásti Šumavské oblasti. Nejvyšší horou celé oblasti je Čerchov, která měří 1042 metrů. Typickým rysem Českého lesa jsou jeho ploché hřbety a rozlehlá mělká údolí.

Celý ráz této v minulosti dosti nepřístupné krajiny je do značné míry podobný Šumavě. Celé území Českého lesa je protkáno lesními porosty. Původní lesy jsou jedlobučiny, které později vystřídaly smrkové lesy, které v současnosti převažují. Výchozími místy pro návštěvu Českého lesa jsou města a obce Rozvadov, Poběžovice, Tachov, Přimda a Klenčí pod Čerchovem.

Klima zdejších hor odpovídá horám podobného typu. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 4,5–7 °C.

Český les má za sebou velmi pohnuté dějiny. Po druhé světové válce bylo totiž celé území prakticky vysídleno a po roce 1948 se stala celá oblast z větší částí nedostupnou. Pro samotnou přírodu tato izolace byla samozřejmě velmi prospěšná, neboť přírodě masová turistika a cestovní ruch příliš nesvědčí a neprospívá. Současnost Českého lesa je však už úplně jiná než byla před čtyřiceti nebo třiceti roky. V současné době je celá oblast veřejnosti zcela přístupná, zvláště je ideálním místem pro pěší turistiku. Celá oblast má totiž velké množství turistických značených i neznačených cest. Rovněž lyžaři si mohou v těchto končinách České republiky přijít na své. Za příznivých sněhových podmínek jsou zde krásné a dobře přístupné terény pro vyznavače sjezdového lyžování. Zázemí samozřejmě není ještě na takové špičkové úrovni jako v Krkonoších nebo v Jizerských horách, ale postupně vznikají nová a nová zimní střediska a ubytovny. Český les skýtá do budoucna perspektivní vyhlídky na pěknou turistickou oblast, která bude lákavá pro mnoho tuzemských turistů.

Publikováno: 18. 11. 2011

Kategorie: České lesy