Lesní bylinky v kosmetice

I naše populace se začíná stále více obracet zpět k přírodě, k bylinkám a přírodním produktům. Bylinky jsou úžasnými pomocníky při různých onemocněních, vaří se z nich čaje, ale i odvary na koupele. Bylinky se již po staletí používají i v kosmetice. Jejich pomocí lze lépe pečovat o pleť obličeje, ale i například o dech.

Pomocí koupelí a lázní lze ošetřovat nohy a ruce, ale i pokožku celého těla. Mnohé bylinky pomáhají v boji proti vráskám, s jejich pomocí lze vyrábět různé regenerační a pleťové masky. Pomocí bylinek lze také zamezit vypadávání vlasů, anebo vznik lupů, které trápí soustu lidí. Mnohdy se jich nelze úplně zbavit ani pomocí speciálních šamponů, celé roky.

Bylinky, které se dávají na pleť obličeje, umí pleť vyčistit, vyhladit a zjemnit. Po probdělé noci umí naši pleť i osvěžit a vrátit jí barvu. Mezi takové bylinky patří rozmarýn, meduňka, tymián, ale i máta.

Blahodárně působí i různé bylinkové koupele, kdy se bylinky dají do bavlněného sáčku do vařící vody a nechají se vylouhovat. Vylouhovaný koncentrát se pak vlije rovnou do vany s teplou vodou. Výborná bývá koupel z rozmarýnu.

Z bylinek lze připravit levandulový olej, který ošetří a vyčistí nehtové lůžko. Na ošetření odřenin a různých popálenin, s hojícím protizánětlivým účinkem, je úžasná bylinka Aloe Vera. Z této rostlinky jsou vyráběny různé krémy, masti, pleťové vody a další. Pomáhá ale i při účinné léčbě akné u dospívající mládeže, ale i při léčbě aftů, alergií či lupénky.

Výbornou bylinkou je ale i heřmánek pravý. Čaj z heřmánku je močopudný a velice vhodný při nachlazení, koupel z něj, ale i různé oleje, masti a krémy jsou vhodné k léčbě nemocí kůže a sliznic, tiší záněty. Také se používá k výrobě šamponů, pro přírodní blond vlasy.

Mezi přírodní látky, které se opět vrací, patří i propolis, který včely vnáší do úlů. Má protivirový a baktericidní účinky, je proto vhodný i na léčbu oparů. Používá se v různých formách, alergici si ale musí dát pozor, protože jeho používání může vyvolat alergii.

Publikováno: 09. 02. 2012 / Aktualizováno: 09. 02. 2023

Kategorie: Kolem nás

Autor: Katka Novotná