Slavkovský les

Slavkovský les se nachází mezi českými lázeňskými městy Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně. Jedná se o chráněnou krajinou oblast, jenž má rozlohu 610 kilometrů čtverečních. Nejvyšší vrchol celé oblasti je hora Lesný, která měří 983 metrů.

Slavkovský les je hustě zalesněná oblast, kde objevíte také rozsáhlá rašeliniště, která mají značný význam především pro místní minerální prameny, které vyvěrají v blízkém okolí západočeských lázní. Pro milovníky rostlin je Slavkovský les takovým malým rájem. Roste zde totiž velké množství vzácných a chráněných rostlin, mezi nejznámější patří například chráněná rostlina Armika horská, která se dostala do znaku CHKO.

Vedle vzácných rostlin je Slavkovský les domovem mnoho druhů zvířat. Při toulkách touto chráněnou oblastí můžete potkat zejména divočáky.

Slavkovský les je však především známý svými minerálními prameny. Zajímavosti však je, že na zřídelní linii jsou mnohé prameny, které již netvoří výtrysky nebo fontány. Některé z nich dokonce výrazně ztrácejí svou teplotu se srovnáním s Vřídlem.

Slavkovský les je také poměrně chladná oblast. Průměrné roční teploty zde jsou pouze 5-6°C. Léto je tady tedy poměrně chladné, v nejteplejších letním měsících jsou místní teploty okolo 14-16°C. V zimě je pak průměrná teplota -3až -5°C. Slavkovský les má několik velice zajímavých míst, které určitě stojí za to navštívit. Jedním z takových míst je místo Tři kříže, které leží nedaleko obce Prameny. Na vyvýšeným místě uvidíte tři velké kříže, které se hrdě vypínají nad kotlinou bývalého města. Dalším zajímavým tipem na výlet je místní rozhledna, která se jmenuje Kempfova a je situovaná na hoře Krudum. Stará rozhledna sice spadla, ovšem v roce 2008 byla postavena nová, takže hora Krudum má opět svou dominantu.

Publikováno: 11. 08. 2011

Kategorie: České lesy