Orlické hory

Orlické hory se nacházejí na severovýchodě České republiky, kde hraničí s Polskem. Od roku 1969 bylo celé území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Jedná se o 60 kilometrů dlouhý horský masiv s výškami okolo 1000 metrů nadmořské výšky. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je hora Velká Deštná, která měří 1115 metrů.

Orlické hory jsou už léta velmi vyhledávaným cílem pro cykloturisty, pěší turisty, běžkaře i pro milovníky sjezdového lyžování. Většina dobrých sjezdovek jsou ve známých lyžařských střediscích Deštné, Říčky a Čenkovice. Na své si zde přijdou i běžkaři, nejoblíbenější trasou běžkařů je červená hřebenovka z obce Olešnice v Orlických horách přes Šerlich na Pěticestí. V okolí Deštného a Říček se běžecké tratě upravují jak pro klasickou jízdu, tak pro bruslení. Příznivci bílé stopy tak mají k dispozici celkem 90 kilometrů krásně upravených stop.

V letním měsících se můžete například vykoupat v místní přehradní nádrži Pastviny nebo můžete navštívit moderní aquapark v Ústí nad Orlicí. Rovněž cykloturisté zde mají skvělé příležitosti ke svému sportu. Značených cyklotras je zde totiž opravdu hodně. Ovšem zdaleka se nezapomnělo na pěší turisty. Velmi husté sítě turistických cest dominuje především Jiráskova stezka. Stezka Aloise Jiráska vede po hřebenech Orlických hor. Stezka vede i přes linie československého vojenského opevnění z let 1935-1938, takže příznivci vojenské historie si přijdou na své. Nejznámějšími vojenskými komplexy v celé oblasti jsou Hanička, Tvrz, Dobrošov a Bouda. Vedle přirozených vyhlídek z kopců Orlických hor můžete využít také vyhlídky z řady místních rozhleden. K dispozici jsou vám rozhledny Velká Deštná, Skuhrov, Suchý vrch, Andrlův Chlum a další. Za pěkného a příznivého počasí lze také sjíždět i orlické řeky. Orlické hory jsou opravdu krásné a malebné.

Publikováno: 19. 08. 2011

Kategorie: České hory