Vamberecké lesy

<pVamberecké lesy jsou ještě v České republice poměrně neznámé. Celá oblast se nachází u poklidného východočeského městečka Vamberk, které má pouze pět tisíc obyvatel, ale je velmi bohaté na historické památky a lidové tradice. Městečko Vamberk se v minulosti proslavilo zejména uměním paličkovat krajky. Vamberecká krajka byla ve své době velmi žádaným artiklem, která dokonce předčila světoznámou flanderskou krajku. V samotném městečku najdeme místní muzeum, kde jsou k vidění různé druhy a vzory krajek. Za pozornost rovněž stojí návštěva místního mostu, kde najdete osm cenných soch světců.

Kromě krajek je okolí Vamberka pověstné svou krásnou a panenskou přírodou. Zdejší rozsáhlé lesy se táhnou od Rychnova nad Kněžnou až po Ústí nad Orlicí. Vamberecké lesy jsou zejména bohaté na lesní plody a houby. Místo je rovněž ideální pro nenáročné procházky, který můžete spojit s návštěvou hradu Ktice. Hrad Ktice se nachází v hlubokém údolí Divoké Orlice a jedná se opravdu o velmi romantické místo.

Turisticky atraktivní je taktéž okolí Vamberku, neboť zdejší kraj má velmi dobré podmínky pro cyklistiku a pěší turistiku. Okolí Vamberka je doslova protkáno velmi hustou sítí turistických stezek pro pěší a cyklisty. V letním období si také přijdou na své všichni milovníci koupání. Všechny plavce jistě uspokojí krásně upravené místní vamberské koupaliště. Velmi lákavým a oblíbeným cílem vycházek místních obyvatel i cizích návštěvníků města bývá krásná turistická chata Na vyhlídce. K turistické chatě postavené roku 1926 a do dnešní podoby procházející několika přestavbami, vede i dobře upravená silnice, takže je možné dostat se k ní i na kole.

Vamberk a jeho okolí opravdu stojí za návštěvu. Ti, kteří prahnou po klidném a zároveň romantickém místě, je Vamberk a Vamberecké lesy tím správným tipem.

Publikováno: 26. 07. 2011

Kategorie: České lesy