Kolik vás bude stát zásah horské služby v ČR a v zahraničí?

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Opravdu? Někdy to vypadá, že chodí jak po horách, tak po lidech. A lidé na horách by si měli dávat zdaleka největší pozor... V případě nouze se však můžete obrátit na horskou službu – poskytne vám nezbytné ošetření a zajistí transport do zdravotnického zařízení. Před odjezdem do zahraničí byste si však měli sjednat komerční cestovní pojištění, jinak budete zásah horské služby financovat z vlastní kapsy.

Jak je to s horskou službou v ČR?

Horská služba ČR spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, a proto nemusí občané České republiky za zásahy platit. Jinými slovy: na území České republiky je pro Čecha zásah Horské služby ČR zdarma. Požádá-li o pomoc občan jiné země, bude muset za služby zaplatit:
  • za základní ošetření 35,- €
  • v případě zásahu do 3 km od stanice 135,- €,
  • v případě komplikovanějšího zásahu ve vzdálenosti přes 3 km od stanice 340,- €.
Horská služba ČR poskytne pomoc i cizinci, který u sebe nemá hotovost. Bezprostředně po zásahu s ním sepíše záznam a předá ho k řešení pojišťovně.

Kolik vás bude stát zásah horské služby v zahraničí?

Naprosto odlišná situace panuje v zahraničí. Chystáte-li se na dovolenou na hory, pojistěte se. V rámci veřejného zdravotního pojištění nejsou náklady vynaložené na zásah zahraniční horské služby zahrnuty. Tak, jako cizinci platí za zásah české horské služby, musí Češi platit za služby zahraniční horské služby. V cenách však panují obrovské rozdíly – v cizině jsou poplatky mnohem vyšší a obvykle musí být uhrazeny v hotovosti bezprostředně po zásahu. Zda ušetříte pár korun a rozhodnete se riskovat, je na vašem uvážení. Díky cestovnímu pojištění budete mít jistotu, že za vás pojišťovna uhradí veškeré náklady. Samozřejmě za předpokladu dostatečného krytí: podle toho, v jaké nadmořské výšce se budete pohybovat, zvažte pojištění na vysokohorskou turistiku (spadá do „adrenalinových“ sportů), případně připojištění na alpinismus (dle klasifikace pojišťoven jde o „extrémní sport“).

Publikováno: 01. 12. 2018

Kategorie: Sport a turistika