Vhodné boty do hor

Dobré boty jsou nezbytným předpokladem pro úspěšné zvládnutí horské tůry. Bez dobrých a kvalitních bot se na horskou túru nepouštějte. Po horách se samozřejmě dá chodit s jakoukoli obuvi, ale otázkou je, na jak dlouho.

Pokud máte dobré boty, nemusíte příliš sledovat oblohu, zda bude pršet či nikoli. S dobrými botami je také jedno, jaká je cesta, zda kamenitá či bahnitá. S dobrými a kvalitními botami si prostě můžete dovolit přejít jakýkoliv terén. Jaké boty jsou tedy do hor ty nejlepší?

Boty do hor by především měly být kotníkové. Kotníkové boty jsou dobré, protože při dlouhých a náročnějších sestupech v nezpevněném terénu máte pevně fixovaný kotník. Kotníkové boty zvláště oceníte, když máte na zádech těžký a masivní batoh.

Pří výběru dobrých bot do hor věnujte zvýšenou pozornost zejména velikosti bot, materiálu a tuhosti podešve. Velikost bot na horské túry by vždy měla být o číslo větší než jsou naše například společenské nebo sportovní boty. Tuhost podešve volíme vždy podle toho, zda při horských túrách nosíme velký batoh nebo spíše menší. Čím větší hmotnost na zádech vlečeme, tím tužší podešev by naše boty měly mít. Nejlepší jsou boty z jednoho kusu kůže, které mají minimum švů. Pokud však budeme chodit lehčí tůry s minimem zátěže, zvolte jednoznačně obuv, která bude mít tenkou podešev. Co se týče materiálů, tak nejlepší volba je zřejmě celokožená bota, která bývá pevnější, trvanlivější a především drží teplo.

Další vlastnost, kterou je potřeba sledovat a hlídat, je nepromokavost bot. Zde také platí, že celokožené boty by měly být dostačují, zvláště když ještě mají membránu.

Poslední pravidlo při výběru dobré obuvi ještě zní: Nevybírejte si v žádném případě boty podle vzhledu a barvy či podle peněz, ale vždy podle druhu použití. Jedině tak bude vaše procházka po horách dokonalým zážitkem.

Publikováno: 23. 07. 2011

Kategorie: Sport a turistika