Šumava

Šumava je jedno z nejstarších pohoří celé Evropy. Horský masiv se nachází na jihozápadní hranici České republiky s Německem. Celková délka tohoto masívu je něco kolem 200 kilometrů. Výjimečně zachovalé území Šumavy bylo v roce 1963 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí Šumava. V její nejcennější lokalitě byl pak roku 1991 zřízen národní park.

Šumava to jsou zelené plíce České republiky. Na rozsáhlém území Šumavy také najdeme pramen nejznámější české řeky, kterou je Vltava. Nejvyšším horou Šumavy je Velký Javor, která měří 1456 metrů. Nejvyšší bod hory se však už nachází na německé straně hranice kousíček od obce Železná Ruda.

Šumava je především ideální místo pro pěší turistiku, neboť jsou zde stovky kilometrů značených turistických cest, které vám dají nahlédnout do tajů pralesů a ledovcových jezer.

Na Šumavě se také nachází celá řada velmi významných měst s množstvím nádherných historických památek a turistických zajímavostí. Jsou to zejména Prachatice, Stříbro, Vimperk, Kdyně, Klatovy, Domažlice, Horšovský Týn, Tachov, Železná Ruda, Volary, Vyšší Brod a vesnická rezervace Holašovice.

Vedle těchto nádherných a krásných míst nabízí Šumava i celou řadu možností k celoroční rekreaci. Rekreovat se můžete ve známých lokalitách jako jsou Špičák, Zadov, Modrava, Churáňov, Antýgl, Srní či Lipno. Díky nádherné a čisté přírodě je celá oblast Šumavy doslova a do písmeny rájem turistů a cestovatelů. Z historických pamětihodností stojí za pozornost například zámek Vimperk, zámek Bezdružice, hrad Velhartice, Státní hrad Rabí, Státní hrad a zámek Horšovský Týn, vodní hrad Švihov, hrad Kašperk a letohrádek Kratochvíle. Nesmíme také zapomenout na nejkrásnější památku této oblasti a tou je Státní hrad a zámek Český Krumlov. Vedle hradů a zámků jsou zde i významné církevní památky jako klášter Zlatá Koruna nebo Kaple Anděla Strážce v Sušici.

Publikováno: 02. 08. 2011

Kategorie: České lesy