České lesy

Turistické zajímavosti – málo známé Tiské skály

Tiské skály tvoří krajinu plnou fantazie jež tvoří malebné pískovcové městečko na okraji Labských pískovců v obci Tisá na Děčínsku. Tiské skály jsou ojedinělé svou rozlohou i rozličností skalních útvarů.

V 19. století bylo toto místo považováno jako divoký labyrint skal, kam nikdo nevstoupil. Vypráví se zde pověst o francouzském šlechtici Leduguinovi a zlých skřítcích. Ti bránili každému, kdo na toto území chtěl vstoupit bez doprovodu průvodce. Zákaz vstupu bez průvodce byl zrušen s ustanovením republiky v roce 1918.
Tiské stěny jsou od r.1996 přírodní památkou na ploše 100 hektarů. Území to sice není nikterak velké, ale jeho architektura je tak dokonalá a různorodá, že patří k nejkrásnějším pískovcovým komplexům celé České tabule.

Každý milovník skal a skalnatých útvarů musí alespoň jednou zavítat do romantického kraje Labských pískovců. Budete nadšeni krásou a tajuplností těchto skal, kdy se můžete nechat unést prapodivnými tvary, které Vám připomínají podoby obličejů, zvířat a jiných útvarů. Při procházením tímto skalnatým městečkem můžete nechat plynout svoji fantazii a jemný světlý písek Vám jen vytváří nádherný kontrast mezi nebem a zemí.
Návštěva samotných Tiských skal připomíná prohlídku rozlehlého hradu. Platí se zde vstupné a trasa vede po přesně vyznačených stezkách. Tiské stěny jsou rozdělené na prohlídkové okruhy Velké a Malé stěny.

V blízkosti Tiských stěn se nalézá mnoho dalších turisticky atraktivních lokalit. Jedná se například o vesnici Sněžník, vesnici Ostrov, rozhlednu na hoře Děčínský Sněžník, největší stolové hoře České republiky. Pískovcové skalní útvary najdeme nejen v Tisé, ale také poblíž obcí Libouchec a Rájec. Místní skalní věže jsou vynikajícím terénem pro horolezce a jsou často vyhledávány i zahraničními turisty.

Zanech komentář

od Redakce
České lesy