Je lepší za peníze koupit kus lesa nebo je nechat v bance

Hodně lidí se snaží, pokud má nějaké úspory, vymyslet takovou variantu, aby jim peníze vydělávaly, nebo aby jim přibývaly. V dnešní době je spousta jistot, ale i nejistot. Úroky, které banky nabízí, jsou různé a jinak výhodné. Každá banka má také jiné podmínky, většina vkladů je ale pojištěná. Peníze můžete vložit na spořicí účet nebo na termínovaný účet. Buď si můžete vložit peníze do vybrané banky, podle toho, kolik procent úroků nabízí, mnohdy si ale musíte založit kromě spořicího účtu, i běžný účet. Peníze na spořicím účtu se zhodnocují vyšší úrokovou sazbou, navíc lze kdykoli jakékoli peníze vložit a kdykoli peníze vybrat, bez toho, aniž byste platili pokutu, neboli penále. Ještě vyšší úroky nabízí banky u termínovaných vkladů, a které jsou navíc garantované po celý rok či více let. Po tuto dobu nesmí banky výši úroku změnit. I pro klienty platí ale po dobu této lhůty pravidlo, že si nesmí vybrat peníze. Pokud si peníze ani po ukončení stanoveného data nevyberete, a bance termínovaný vklad nevypovíte, banka vklad automaticky prodlouží na další stejný časový úsek i se stejnou úrokovou sazbou. Tomuto se říká revolvingový vklad.

Pokud si koupíte les, bude vás to stát peníze, ale především čas a práci. Zakoupením lesa to nekončí, ale spíše začíná. Hodně starostí, povinností a mnohdy až úmorné práce. Odklízení padlých a nemocných stromů, čištění lesa a další činnosti, dané zákonem.

Z tohoto porovnání pak lépe vychází založení účtu v bance, kdy vám v klidu a bez jakéhokoli přičinění narůstají peníze. Zatímco koupí lesa o část peněz přijdete a navíc vás další peníze i práci bude stát, udržování lesa.

Publikováno: 24. 01. 2012

Kategorie: Kolem nás