Lesní poklady

V českých lesích a hájích leží doslova a do písmeny na zemi značné bohatství, pro které se stačí pouze sehnout. Statistiky čísel vypovídají za vše. V roce 2010 nasbírali občané České republiky hřiby a lesní ovoce za neuvěřitelných 4,37 miliardy korun.

Je to tedy strmý a prudký nárůst, neboť v roce 2009 Češi nasbírali lesní plody pouze za 3,15 miliardy korun. To všechno jsou však statistiky finanční, nyní zkusme převést strohá čísla peněz na čísla hmotnosti. V roce 2010 bylo nasbíráno celkem 39 tisíc tun hlavních lesních plodin, v roce 2009 to bylo pak 27,4 tisíce tun. Jsou to tedy opravdu velká čísla, která jenom potvrzují a dokazují na velké bohatství českých a moravských lesů a hájů.

Co však Češi v lese nejvíce sbírají? Z lesních plodů suverénně vedou houby, kterých se jenom v roce 2010 nasbíralo 25 tisíc tun. Dále pak vévodí borůvky, které jsou tradičně velmi žádaným artiklem zejména v restauracích a cukrárnách. Kdo by nechtěl borůvkové knedlíky či borůvkové koláče. Zde však sběračská vášeň nejvíce překračuje povolené normy a zákony. Hodně lidí totiž zákony nerespektuje a chodí borůvky sbírat i do zakázaných chráněných horských zón a lokalit.

Mezi další lesní plody, které Češi sbírají, pak patří ostružiny, jahody a maliny. Ty však činí pouze zanedbatelné procento z celkového koláče všech nasbíraných lesních plodů.

Češi jsou ve sbíraní lesních plodin evropskou velmocí. Z evropských statistik totiž vyplývá, že Češi patří společně s Ukrajinci a Poláky mezi nejčastější a nejpilnější sběrače lesních plodů. Zdá se tedy, že České republika má stále miliardový lesní poklad, který je volně přístupný pro všechny občany naší republiky. Záleží ovšem také na nás, zda se k lesům a hájům budeme chovat ohleduplně a tento lesní poklad předáme i další generaci po nás.

Publikováno: 14. 09. 2011

Kategorie: Sport a turistika